Gitarowy.com

http://www.gitarowy.com/

Nauka gry na gitarze | Gitarowy blog poświęcony szeroko pojętym tematom muzycznym. Znajdziesz tutaj poradniki, newsy i ciekawostki ze świata gitary. Wiele osób wybiera gitarę w przekonaniu, że aby na niej grać nie ma potrzeby zaznajamiania się z nutami i całą tą skomplikowaną „techniką” muzyczną. Faktycznie na dobrą sprawę gitarzyście amatorowi wystarczy w miarę dobry słuch i znajomość kilku bądź kilkunastu podstawowych chwytów. Znajomość w sensie opanowania techniki gry na gitarze, bo większość popularnych utworów jest szybko rozpisywana na chwyty na gitare, które bez problemu znajdziemy na przykład w internecie. W praktyce faktycznie wystarczą takie umiejętności i to zupełnie bez konieczności poszerzania wiedzy, ale jeśli ktoś chce grać dobrze i na dodatek samodzielnie powinien zaznajomić się z teorią muzyki i z nutami, bo same chwyty na gitare to nie wszystko.

Muzyka to rytm i melodia, w grze na gitarze również obowiązują zasady rytmiki, choć większości z nas gitara kojarzy się przede wszystkim z akordami, czyli chwytami na gitarę. Ale chwyty na gitare to nie wszystko, bo przecież utwory muzyczne nie składają się z czystych akordów, składają się z akordów i nut zagranych czyli wykonanych w odpowiednim rytmie, zgodnym z założeniami kompozytora. W tym poście chwyty na gitare pominiemy, skupimy się na rytmie w zapisie nutowym a dokładnie na wyjaśnieniu czym jest takt i co kryje się pod pojęciem metrum.
Takt dzieli utwór muzyczny na krótkie, powtarzające się przedziały czasowe (bądź nutowe, jak kto woli). W każdym takcie utworu o określonym rytmie mieści się określona ilość nut i pauz odpowiadających metrum utworu. Metrum z kolei jest sposobem w jaki odliczamy poszczególne jednostki muzyczne w obrębie taktu.