Struny-Gitarowe.pl

http://struny-gitarowe.pl/

Struny-gitarowe.pl to blog gitarowy, na którym poruszane są tematy strun, recenzje i porady dla gitarzystów oraz basistów.

Gitara jest instrumentem, którego brzmienie jest podatne na wiele czynników. Najczęściej w kontekście kreowania brzmienia myślimy o efektach, wzmacniaczach czy przetworników, ale w temacie dobrego dźwięku powinniśmy zacząć od podstaw, czyli od strun.

Struny gitarowe są jedyną częścią gitary, której dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na powstawanie dźwięku.
Serwis struny-gitarowe jest miejscem w którym znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat doboru strun, tego jak o nie dbać i czym charakteryzują się poszczególne grubości.

Wybór odpowiednich strun jest niezwykle ważny, ponieważ mają one wpływ nie tylko na brzmienie, ale zwłaszcza na komfort gry. W przypadku strun do gitary elektrycznej i akustycznej za standard uważa się tak zwane dziesiątki. Warto od nich zacząć, bowiem dzięki temu będziemy mieć dobry punkt odniesienia i w przyszłości łatwiej będzie nam podjąć wybór czy powinniśmy założyć cieńsze struny, grubsze czy też pozostać przy dziesiątkach. Zmniejszenie rozmiaru strun znacznie poprawia komfort gry, ponieważ łatwiej dociska się je do podstrunnicy, jednak brzmienie nie jest wówczas tak pełne i mięsiste. W przypadku strun do gitary akustycznej dobrym pomysłem jest wybór grubszych strun, ponieważ lepiej wprawiają one drewno w drgania, co skutkuje znaczną poprawą akustyki instrumentu. Nieco inaczej wygląda wybór strun do gitary klasycznej. Są one wykonane z nylonu i nie posiadają oznaczeń grubości, typowych dla strun do gitary elektrycznej czy akustycznej. Zamiast tego mają informację na temat naprężenia. Przykładem są struny określane jako light tension. Są one wówczas miękkie, posiadają mniej dynamiczne brzmienie i są dobrym wyborem dla początkujących gitarzystów. W temacie strun warto wiedzieć także jak o nie dbać, a tego i znacznie więcej można się dowiedzieć z portalu struny-gitarowe.

Struny są tym elementem gitary, który jest najbardziej eksploatowany. Nie należy więc dziwić się, że z czasem jakość dźwięku staje się coraz gorsza, to efekt zużycia strun, które od czasu do czasu wymagają wymiany. Żywotność strun przedłużymy jeśli będziemy o nie dbać i regularnie (a najlepiej po każdym użyciu) poddawać określonym zabiegom pielęgnacyjnym.
Stan strun zmienia się w wyniku kontaktu z naszymi dłońmi i w efekcie częstego przestrajania czy dostrajania gitary. Niektóre techniki gry na gitarze również przyczyniają się do szybszego zużywania się strun. Nie bez znaczenia jest też wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowujemy gitarę i w którym na niej gramy oraz to, w jakim stopniu gitara i struny narażone są na działanie kurzu i innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.