DZIECI A EDUKACJA MUZYCZNA

Dzieci uczą się niemal bez przerwy, a jako dorośli często chcemy przykładać zbyt dużą wagę do ich edukacji, starając się przekazać wiedze w tradycyjny dla nas, dorosłych sposób, czyli poprzez naukę czegoś na pamięć.

Dzieci z natury są pełne energii, więc zwykle taka tradycyjna nauka będzie ich nudzić, jednak nie oznacza to, że nie możemy przekazywać im wiedzy w żaden inny sposób. Warto wykorzystać ich wrodzoną ciekawość świata, oraz wyobraźnię , której używają każdego dnia. W przypadku najmłodszych często najlepszym sposobem nauczania jest nieświadoma nauka, czyli nauka przez zabawę. Już sama zabawa w chowanego uczy logicznego myślenia, ponieważ jeśli bawimy się w to z dziećmi, nasze pociechy będą wiedzieć, że skoro jesteśmy więksi od nich, nie zmieścimy się do niektórych z ich kryjówek, a jeszcze sprytniejsze dzieci z czasem będą rozumieć, że nie powinny się chować w najbardziej oczywistych kryjówek, ponieważ właśnie tam zostaną najszybciej odnalezione. Jest to tylko jeden przykład bardzo znanej zabawy, która poza aspektem rozrywkowym posiada także czynnik edukacyjny, choć dziecko zwykle nie zdaje sobie z tego sprawy. My sami możemy wymyślać zabawy, wykorzystując do tego muzykę i instrumenty muzyczne. W ten sposób możemy zapewnić dzieciom rozrywkę, edukację oraz rozbudzić w nich pasję do muzyki.

W przypadku rozbudzania pasji należy pamiętać o tym, że naciskanie i zmuszanie dzieci do interesowania się muzyką może przynieść zupełnie odwrotny skutek, po którym pociecha zwyczajnie zrazi się do muzyki. Na początek warto zadbać o to aby w domu często grała muzyka, a najlepiej jeśli nie będziemy ograniczać się tylko do kilku wykonawców lub jednego gatunku muzycznego. Jeśli wprowadzimy większą różnorodność, będziemy mogli znacznie szybciej zaobserwować jaką muzyką i jakimi dźwiękami interesuje się nasza pociecha. Ponad to jeśli dziecko zauważy, że dorośli sami lubią słuchać muzyki i interesują się nią, ono same prawdopodobnie zacznie się nią interesować głównie ze względu na to, aby naśladować dorosłych.

Samo słuchanie muzyki ma bardzo dobry wpływ na rozwój intelektualny dziecka, ponieważ pobudza jego wyobraźnię i zachęca do zadawania pytań, na przykład o znaczenie niektórych słów w tekstach piosenek czy detale związane z muzykami tworzącymi zespół. Wówczas odpowiadając na te wszystkie pytania będziemy mieć pewność, że dziecko zarówno uczy się czegoś nowego, jak i coraz bardziej rozbudza w sobie pasję, co może prowadzić do chęci grania na instrumencie. Zanim jednak wybierzemy instrument muzyczny, powinniśmy zaobserwować czy pociecha interesuje się konkretnym instrumentem czy po prostu chce grać na jakimkolwiek. Jeśli mamy pewność, że dziecko ucieszy się z keyboardu i będzie na nim grało, to właśnie keyboard będzie najlepszym wyborem, jednak jeśli szukamy jakiegokolwiek instrumentu, lepiej wybrać coś spomiędzy typowych, bardzo łatwych w obsłudze instrumentów dla dzieci.

MELODIA I RYTM

Instrumenty muzyczne dzielą się na dwie grupy, a mianowicie na instrumenty perkusyjne, oraz takie, za pomocą których można grać różnorodne melodie. Ta pierwsza grupa jest wybierana najczęściej jako pierwszy instrument dla dziecka, a jest tak z kilku powodów. Dzieci mają bardzo dużo energii, a gra na instrumentach perkusyjnych pozwala im na pozbycie się nadmiaru tej energii. Poza tym aby grać na wielu prostych instrumentach perkusyjnych nie trzeba uczyć się ich obsługi, ponieważ można zacząć grę już chwilę po otrzymaniu takiego instrumentu. Możemy zdecydować się na różnorodne bębenki mniejsze lub większe, a jeśli wiemy, że nasza pociecha rzeczywiście będzie czerpała przyjemność z gry na instrumencie perkusyjnym, możemy zdecydować się na wybór czegoś poważniejszego, na przykład bębna djembe, cajonu czy z czasem nawet zestawu perkusyjnego.

Do grania na instrumentach perkusyjnych nie potrzeba wielu poradników, oczywiście jeśli mówimy o dziecinnej zabawie. Wystarczy słuchać muzyki i wystukiwać rytm. My jako dorośli również możemy grać z dzieckiem, pokazując mu swoje zainteresowanie, co znacznie poprawi jakość zabawy i nauki. Ponad to możemy przeprowadzić ciekawe lekcje, na przykład wybierając nieskomplikowany utwór i próbując wybijać rytm, zmieniając metrum co jakiś czas. Proste instrumenty perkusyjne dla dzieci są doskonałym wyborem także w celu rozbudzeniu w dziecku pasji. Są niedrogie i mogą być wręczone jako zabawka, a bawiąc się takim instrumentem, pociecha może zacząć interesować się muzyką bardziej na poważnie. Jeśli zauważymy, że dziecko skłania się bardziej w kierunku grania melodii, możemy wybrać inny instrument, na przykład cieszące się w ostatnim czasie coraz większą popularnością bumbumrurki.

Instrument ten złożony jest z wielu rurek różnej długości i koloru. Każda rurka posiada inną wysokość dźwięku, a dzięki temu, że każda oznaczona jest innym kolorem, dziecko może łatwiej zapamiętać która z nich oferuje wyższy lub niższy dźwięk, więc już przy najprostszej zabawie uczy się podstaw i kształtuje swój słuch. Tym co wpływa na tak wielka popularność instrumentu jest przede wszystkim prostota użytkowania. Aby wydać dźwięk, wystarczy stuknąć rurką o twardą powierzchnię, na przykład kolano czy podłogę, więc z obsługa instrumentu poradzi sobie nawet najmłodsze dziecko. Możemy także uderzyć jedną rurką o drugą, dzięki czemu uzyskamy dwa współgrające ze sobą dźwięki. Ilość rurek jest zależna od tego jaki wybierzemy zestaw i jeśli posiadamy jedno dziecko, wystarczy już najmniejszy zestaw. Nikt jednak nie powiedział, że bumbumrurki są instrumentem przeznaczonym dla jednego dziecka. Wręcz przeciwnie, bowiem im więcej osób gra wspólnie, tym lepsza zabawa i jednocześnie bardziej owocna nauka. My jako dorośli również możemy, a nawet powinniśmy grać z dziećmi, ucząc ich nowych rzeczy i jednocześnie integrując się z nimi, dlatego bumbumrurki są doskonałym instrumentem dla całej rodziny. Wystarczy jedynie wybrać większy zestaw aby cieszyć się dużą rozpiętością tonalną oraz możliwościami. Oczywiście aby przekazywać dzieciom wiedzę, my sami powinniśmy już coś umieć.

Możemy uczyć się samodzielnie, lub wykorzystać do tego celu różnorodne poradniki skupiające się właśnie na nauce gry na bumbumrurkach. Znajdziemy w nich wiele lekcji dzięki którym będziemy w stanie zagrać bardzo znane melodie. Z czasem kiedy dziecko nauczy się kilku melodii, znacznie łatwiej będzie mu uczyć się kolejnych, ponieważ już mniej więcej będzie wiedziało która rurka odpowiada za jaki dźwięk. Bumbumrurki to również doskonały instrument muzyczny dla placówek edukacyjnych dla dzieci, takich jak przedszkola. Producent pomyślał o tej możliwości i stworzył zestaw przedszkolny, będący jednocześnie największym zestawem instrumentu bumbumrurki. Jeśli dzieci usiądą w kole i będą wspólnie grać, nie tylko będą uczyć się podstaw muzyki, ale także będą ćwiczyć rytm, ponieważ każde z nich będzie musiało czekać na swoją kolej a następnie stuknąć rurką na czas aby cały utwór utrzymał rytm. Dzięki tym oczekiwaniom, nauczyciele zyskają nieco spokoju, ponieważ dzieci będą skupiały się na muzyce i nie będą chciały psocić.

Bardzo dużą zaletą instrumentu jest to, że choć rurki różnią się długością i kolorem, to wszystkie są jednak takie same. Oznacza to, że dzieci nie będą zazdrościć sobie instrumentów, dzięki czemu gra odbędzie się bez niepotrzebnych kłótni i spięć. Gra na instrumencie takim jak bumbumrurki jest korzystna nie tylko ze względu na dobrą zabawę oraz aspekt edukacyjny, ale także ze względu na to, że jeśli dzieci grają wspólnie tworząc zespół, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na to, ze będą one nawiązywać nowe przyjaźnie, ponieważ muzyka będzie czynnikiem, który zacznie je łączyć. Warto wprowadzać muzykę do życia najmłodszych nie tylko ze względu na to, że muzyka stanowi rozrywkę sama w sobie, ale także ze względu na bardzo ważny aspekt edukacyjny. Muzyka kształci, pobudza wyobraźnię i zachęca do zadawania pytań, a im więcej pytań tym więcej odpowiedzi, więc w rezultacie wiedza dziecka będzie rosnąć, na czym nam dorosłym przecież zależy.