NAGRYWANIE MUZYKI W NIEWIELKIM BUDŻECIE

W dzisiejszych czasach nagrywanie muzyki we własnym domu jest częsta praktyką, ponieważ możemy zarejestrować dźwięk dobrej jakości używając sprzętu, który nie kosztuje zbyt wiele. Do wyboru mamy mikrofony, rejestratory czy interfejsy USB, a każde z tych urządzeń oferuje inne możliwości. Zanim wybierzemy się do sklepu muzycznego na zakupy, powinniśmy ustalić na czym nam najbardziej zależy i jakie instrumentu muzyczne chcemy nagrywać. O ile każdy instrument można nagrać za pomocą mikrofonu, tak w niektórych przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się interfejs audio, a mobilność i możliwości rejestratora audio przypadną do gustu jeszcze innej grupie muzyków. Jaki sprzęt powinniśmy wybrać?

JAKOŚĆ I WYGODA

Różne poradniki muzyczne skupiające się na homerecordingu doradzą nam jaki konkretny model sprzętu nada się do domowego użytku, ale rzadko które opisują ogólne grupy urządzeń według zastosowań, które będą najwygodniejsze dla konkretnego muzyka. Jeżeli zależy nam na nagrywaniu instrumentów akustycznych i wokalu, najlepszym wyborem będzie mikrofon pojemnościowy. Doskonale sprawdza się on do nagrywania instrumentów takich jak gitara, flet, harmonika ustna czy instrumenty smyczkowe. W przypadku nagrywania głośnych instrumentów, takich jak trąbka, saksofon, lub w przypadku nagrywania głośnego dźwięku dochodzącego z głośnika wzmacniacza gitarowego, lepszym wyborem może okazać się mikrofon dynamiczny, który dobrze radzi sobie z mocnym natężeniem dźwięku. Jeśli budujemy swoje domowe studio nagrań po raz pierwszy, prawdopodobnie nie posiadamy dużego budżetu i zależy nam na tym, aby mikrofon był stosunkowo niedrogi, łatwy w obsłudze i aby oferował dobra jakość nagrywania. W tym przypadku doskonale sprawdzą się mikrofony USB, które są bez wątpienia najłatwiejszymi mikrofonami w obsłudze. Wystarczy wpiąć sprzęt do komputera poprzez złącze USB i już po chwili będziemy mogli nagrywać. Koszt dobrej jakości mikrofonu USB oscyluje w okolicach trzystu złotych, choć dobrze wykonane modele można znaleźć nawet o pięćdziesiąt złotych taniej. Co prawda nie powinniśmy się spodziewać od nich wspaniałej jakości dźwięku, jednak dźwięk zarejestrowany takim sprzętem będzie dość czysty, głęboki i naturalny, co z pewnością będzie zadowalające dla osoby, która kupuje swój pierwszy mikrofon. Dobrą alternatywą będzie rejestrator audio, którego działanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku dyktafonu. Różnica polega jednak na tym, że rejestratory posiadają zwykle więcej niż jeden mikrofon do nagrywania, a jakość nagranego dźwięku jest znacznie wyższa niż w przypadku typowego dyktafonu, a sam sprzęt zachowuje swoją mobilność. Można więc schować rejestrator do plecaka, wziąć ze sobą gitarę, iść w plener i nagrywać muzykę nawet w środku lasu, bez ograniczających nas przewodów.

INTERFEJS AUDIO

Nie ma sprzętu doskonałego, więc zarówno mikrofon jak i rejestrator będą miały swoje słabe strony. Jeśli w domu panuje hałas, wraz z dźwiękiem naszego instrumentu zostanie zarejestrowany również dźwięk otoczenia. Jeśli gramy na gitarze elektrycznej i zależy nam na wygodzie, doskonałym wyborem będzie interfejs audio, który wpinamy do komputera poprzez złącze USB, podłączamy do niego gitarę używając przewodu instrumentalnego i już jesteśmy w stanie nagrywać dźwięk bez obaw o hałas w domu, ponieważ zarejestrowany zostanie jedynie dźwięk naszej gitary. Dodatkowo możemy skorzystać z jednego z wielu programów symulujących brzmienie wzmacniaczy i efektów gitarowych, co pozwoli nam na bardzo swobodne kreowanie różnorodnych brzmień.