Gitara elektroakustyczna czy akustyczna?

Jak już jesteśmy przekonani, że nasze poszukiwania ukierunkowane są w kierunku gitary akustycznej, to warto zastanowić się jaki jej konkretny rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Gitarę akustyczną możemy kupić z tzw. elektroniką lub bez. Preamp gitarowy, bo tak potocznie nazywa się owa elektronika gitarowa ma za zadanie wzmocnić sygnał, który później zostanie przesłany do wzmacniacza mocy. Wielu producentów ma w swojej ofercie dosłownie dwa takie same modele, z których jeden jest wyposażony w elektronikę a drugi nie. Oczywiście modele wyposażone w elektronikę są odpowiednio droższymi, więc wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeżeli zatem szukamy instrumentu np.: do grania w kameralnych domowych warunkach czy w warunkach polowych np.: przy ognisku, gdzie nie mamy dostępu do zasilania elektrycznego, to taka gitara z elektroniką będzie nam zbędna. Jeżeli szukamy natomiast instrumentu do występu na scenie, to oczywiście taki elektroakustyczny instrument nam znacząco ułatwi pracę. Oczywiście są też takie przenośne przystawki gitarowe, które można podpiąć pod gitarę akustyczną lub nagłośnić taką gitarę mikrofonem na statywie, ale to już wymaga więcej zachodu i nie jest tak skuteczne jak instrument z wbudowaną elektroniką. Poza tym taka elektronika, którą mamy na pokładzie gitary elektroakustycznej często też jest wyposażona w jakiś mały equalizer, który umożliwia delikatną modulację brzmieniową wychodzącego sygnału na wzmacniacz. 

Pierwszy nasza propozycja gitary elektroakustycznej to Ibanez PF 15 ECE NT. Seria tych gitar elektroakustycznych PF firmy Ibanez łączy doskonałe walory brzmieniowe, wygodę gry i jeszcze lepszą cenę. Model PF 15 ECE NT to tradycyjnie wykonana gitara – z płytą wierzchnią ze świerku, korpusem i gryfem z mahoniu oraz palisandrową podstrunnicą. Instrument ten wyróżnia wbudowany moduł przedwzmacniacza Ibanez AEQ200T, który dodatkowo oferuje stroik oraz korekcję barwy. Model wykończony został w naturalnym kolorze z lakierem na wysoki połysk.

Drugą nasza propozycją wartą zobaczenia jest Fender FA-125CE Dreadnought. To jeden z modeli gitar elektroakustycznych, które zawarte zostały w popularnej serii FA. Jest to instrument, który dedykowany jest dla użytkowników poszukujących świetnego brzmienia, wygody gry i doskonałej ceny. Korpus gitary wykonany został ze świerku, tył i boki z lipy a gryf (25.3″) to nato, na który nabite zostało 20 progów. Oprócz tego w gitarze znalazło się miejsce na elektronikę firmy Fishman, która dodatkowo oferuje stroik, korekcję barwy i możliwość zmiany głośności. FA-125CE w testowanej przez nas wersji wykończony został w naturalnym kolorze, pokryty lakierem na wysoki połysk.

Nasza trzecia propozycja to akustryk Lag GLA-T70A. Lag Tramontane 70 jest serią instrumentów, zbudowanych w oparciu o Kahyę tropikalną – egzotyczny gatunek drewna, z którego wykonano boki, tył korpusu gitary i jej gryf, uzyskując osobliwe brzmienie, rzadko spotykane w instrumentach tej klasy. Zastosowanie wykończenia pozostawiającego otwarte pory drewna zapewnia jego naturalny rezonans oraz oferuje oryginalną estetykę w postaci słojów, mieniących w zależności od kąta padania światła. Seria jest kierowana do średnio zaawansowanych użytkowników, którzy cenią sobie doskonałe brzmienie w bardzo przystępnej cenie.

Podsumowanie

Wszystkie z trzech proponowanych modeli należą do segmentu instrumentów tzw. budżetowych. Pomimo ich niewygórowanej ceny charakteryzują się one przede wszystkim bardzo dokładnym wykończeniem, a to ma bezpośrednie przełożenie na jakość uzyskanego brzmienia.  Dwa pierwsze modele to elektroakustyki, które wystarczy podpiąć kablem pod wzmacniacz, by móc koncertować na dużej scenie. Model trzeci to bardzo solidnie wykonany akustyk charakteryzujący się szlachetnym brzmieniem akustycznym, które powinno się spodobać nawet bardzo wytrawnym gitarzystom.