Studio nagrań we własnym domu

Każdy z nas ma jakąś czynność bez której nie wyobraża sobie dnia. Jedni gimnastykują się po przebudzeniu, inni muszą wypić kawę, a jeszcze kolejna grupa osób nie wyobraża sobie dnia bez muzyki. Nawet gdyby ktoś chciał uciec od muzyki, to byłoby to karkołomne zadanie, ponieważ jej dźwięki można usłyszeć wszędzie, nawet jeśli ich unikamy. Mimo wszystko trudno znaleźć kogoś kto by unikał muzyki i szczerze mówił, że jej nie lubi. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki bardzo szerokiemu podziałowi na gatunki, każdy z nas znajdzie taką muzykę, która będzie do niego trafiała.

Z czasem przybywa melomanów, którzy nie tylko gustują w gatunkach muzycznych, ale także zwracają dużą uwagę na jakość brzmienia.

Dla niektórych format mp3 jest niewystarczający, dlatego słuchają muzyki zapisanej w bardziej rozbudowanych formatach, takich jak na przykład flac. Dla niektórych wszystkie formaty cyfrowe są niezadowalające, dlatego preferują słuchanie muzyki na nośnikach fizycznych, takich jak płyta winylowa. Czarne krążki były popularne w latach sześćdziesiątych i dziewięćdziesiątych, lecz z czasem zostały wyparte przez kasety, a później przez płyty CD, które były znacznie mniejsze, bardziej pojemne, łatwiejsze w obsłudze i było można słuchać ich na sprzęcie przenośnym.
W ostatnich latach można jednak zauważyć, że płyty winylowe przeżywają swoisty renesans. Miłośników czarnej płyty przybywa, a według wielu badań wynika, że sprzedają się one lepiej niż jeszcze niedawno tak bardzo popularne płyty CD.

Zanim jednak będzie można posłuchać muzyki, najpierw trzeba ją nagrać, a w dzisiejszych czasach nie brakuje sprzętu do nagrywania. Posiadając odrobinę wiedzy, można stworzyć studio nagrań we własnym domu. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do domowego nagrywania jest interfejs audio USB, nazywany również zewnętrzną kartą dźwiękową. Przykładem może być model Alesis io2 express, który jest interfejsem za pomocą którego możemy nagrywać w bardzo wysokiej jakości, bez szumu i zakłóceń. Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera, zainstalować oprogramowanie, podpiąć instrument do interfejsu i już możemy cieszyć się wygodą i wysoką jakością nagrywania. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest możliwość podłączenia mikrofonu, dzięki czemu zyskujemy możliwość nagrywania instrumentu na dwa sposoby, zarówno bezpośrednio przez interfejs jak i mikrofon.

Nagrywać można na wiele sposobów, a mikrofon jest prawdopodobnie najpopularniejszym urządzeniem do tej czynności. Każdy kto ceni sobie wygodę i łatwość użytkowania, a przewody ograniczają tą swobodę. Właśnie dla takich osób stworzono rejestrator cyfrowy taki jak Tascam DR05, który nagrywa w zaskakująco wysokiej jakości i można go używać wszędzie, na przykład w plenerze.
Nagrywanie muzyki w domowym zaciszu cieszy się coraz większą popularnością, a łatwo dostępny sprzęt do rejestrowania dźwięku znacznie ułatwia cały proces. Zanim jednak zaczniemy nagrywać, powinniśmy poczytać nieco o nagrywaniu, akustyce i masteringu.