PODZIAŁ INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

Instrumenty muzyczne odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Dziś kojarzymy je głównie z narzędziem który uprzyjemnia nam relaks i pomaga się zintegrować podczas zabaw w klubach muzycznych, jednak instrumenty muzyczne były i są nadal używane podczas rytuałów czy w celu zagrzewania do walki. Instrumenty dzielą się na poszczególne grupy, aby łatwiej było je sprecyzować, co dziś pomaga w wyborze odpowiedniego instrumentu muzycznego. Czym charakteryzują się poszczególne grupy i jakie instrumenty muzyczne możemy w nich znaleźć?

INSTRUMENTY STRUNOWE

Mówiąc o instrumentach strunowych należy zaznaczyć, czy mamy na myśli instrumenty szarpane, smyczkowe czy uderzane, bowiem trudno zestawić ze sobą gitarę i pianino, pomimo faktu, że jedno i drugie wyposażone jest w struny. Najpopularniejszym przedstawicielem instrumentów strunowych szarpanych jest gitara, która dzieli się na kilka podgatunków. Do podstawowych zaliczana jest gitara akustyczna, klasyczna, elektryczna i basowa, choć dostępne są także wariacje na temat niektórych z nich, na przykład gitary siedmiostrunowe, dwunastostrunowe, barytonowe czy wyposażone w dwa gryfy. Mówiąc o instrumentach strunowych smyczkowych, do najpopularniejszych zalicza się skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Do grania na nich najczęściej używa się smyczka, choć możemy także grać palcami z wykorzystaniem różnych technik. Choć instrumenty smyczkowe zwykle kojarzone są z muzyką klasyczną, bardzo często używa się ich także w zespołach grających muzykę rozrywkową, taką jak country czy rock. W przypadku instrumentów strunowych uderzanych najczęściej rozróżnia się jedynie pianino i fortepian, na których gra się w ten sam sposób, jednak konstrukcja obu instrumentów znacznie różni się od siebie, dzięki czemu i brzmienie jest inne. Fortepian wybrzmiewa znacznie głębszym, zdecydowanym i bardziej doniosłym dźwiękiem od pianina, co nie oznacza, że pianino nie może być głośne. Instrumenty strunowe uderzane zaliczane są także do grupy instrumentów klawiszowych, co w jasny sposób pokazuje, że niektóre grupy nachodzą na siebie, przez co czasami sprecyzowanie do jakiej grupy należy dany instrument nie jest wcale takie łatwe i oczywiste.

INSTRUMENTY PERKUSYJNE

Instrumenty perkusyjne są prawdopodobnie najliczniejsze, ponieważ pierwsze instrumenty stworzone przez człowieka były właśnie perkusyjne. Zazwyczaj a myśl przychodzi nam duży zestaw perkusyjny wyposażony w bębny, werble i talerze, jednak poszczególnych instrumentów jest zdecydowanie więcej. Co ciekawe, dzielą się one na instrumenty perkusyjne melodyczne oraz instrumenty perkusyjne niemelodyczne. Do tych pierwszych można zaliczyć wszelkiego rodzaju dzwonki czy kotły. Grupa niemelodyczna jest znacznie większa i znajdziemy w nich wszelakie bębny małe i duże, cajony, djembe, czy instrumenty o małych gabarytach, tworzących podgrupę znaną jako perkusjonalia. Należą do niej niewielkie instrumenty takie jak shakery, klawesy czy tamburyna. Perkusjonalia są chętnie wybierane przez osoby zajmujące się nagrywaniem muzyki w domowym zaciszu, które nie mogą sobie pozwolić na duży i głośny zestaw perkusyjny. Warto także wspomnieć, że grupy instrumentów mają także swoje cyfrowe odpowiedniki, tak więc alternatywą dla perkusji akustycznej będzie perkusja elektroniczna, a osoby które nie mogą sobie pozwolić na drogie i bardzo głośne pianino mogą wybrać tańszy model cyfrowy z możliwością własnoręcznego ustawienia głośności.